• Bosch GBH18V-26F 18V SDS Drill (Chuck, 2x 5Ah)
Bosch GBH 18V-26 F 18V 2.6J Brushless SDS-Plus Hammer Drill (2x 5Ah Batteries, Charger, 13mm Chuck & L-Boxx)
Product Code: GBH18V-26F(2x5Ah)
Description
The Bosch GBH 18V-26 F SDS-Plus hammer drill has powerful performance with 2.6 J of impact energy for fast drilling and a high chiselling rate. It has an excellent 26 mm drilling diameter capacity in concrete, plus it comes with a 13 mm chuck for drilling without impact in wood and metal. It has a high-performance brushless motor and variable speed which remains constant under load, plus it automatically adjusts its performance for superior results in delicate materials. It also has great safety features like Vibration Control and Kickback Control.
   Kelvin's Advice
Please note that there are two different versions of this tool:
GBH 18V-26 - fixed SDS chuck version.
GBH 18V-26 F - changeable chuck version (SDS chuck and 13 mm chuck both included).
Comes With
  • 2x 18V 5Ah Li-ion batteries with CoolPack technology to prevent overheating
  • GAL1880CV 18V rapid charger
  • L-Boxx carry case with inlay (connects with other L-Boxxes to form one stack)
  • SDS-Plus quick-change chuck
  • 13 mm keyless quick-change chuck
  • Auxiliary handle
  • 210 mm depth stop
  • Machine cloth
Best Features of the Bosch GBH 18V-26 F SDS Drill
  • Three functions: drilling, hammer drilling and chiselling
  • Excellent 26 mm drilling diameter capacity in concrete
  • Powerful performance with 2.6 J of impact energy for fast drilling and a high chiselling rate
  • Variable speed which remains constant under load thanks to electronic regulation
  • Forward and reverse rotation
  • Vario-lock allows you to adjust the chisel to different positions
  • Electronic Precision Control: this Bosch 18V SDS drill automatically adjusts its performance with slow ramp-up and reduced maximum performance for superior results in delicate materials, even with impact
  • Kickback Control: this Bosch 18V SDS hammer drill automatically shuts down in binding conditions to protect you against sudden tool reactions
  • Dust-free work when used with the GDE 18V-16 dust extraction unit (not included)
  • Soft grip for comfortable handling and better control
  • LED light for improved visibility
  • Battery charge level indicator ensures that you never run out of power unexpectedly
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Tool holder: SDS-Plus
  • Drilling diameter in concrete with hammer drill bits: 4-26 mm
    Optimum application range in concrete with hammer drill bits: 8-16 mm
    Max. drilling diameter in wood: 30 mm
    Max. drilling diameter in metal: 13 mm
  • Max. impact energy: 2.6 J
  • Impact rate at rated speed: 0-4350 bpm
  • Rated speed: 0-980 rpm
  • Weight (with battery): 3.6 kg
  • Dimensions (L x W x H): 364 x 102 x 226 mm