• Bosch GEX18V-125 18V Random Orbit Sander (2x 4Ah ProCore)
Bosch GEX 18V-125 18V 125mm Brushless Random Orbital Sander (2x 4.0Ah ProCore Batteries, Charger & L-Boxx) *KELVIN KIT*
Product Code: GEX18V-125(4PC)
in stock
In Stock
Free delivery on this product
Free Delivery on this product
24h Dispatch
Next Working Day Delivery* Order before 3pm
Kelvin Kit
View Product Details   down View Delivery Info   down
trusted shops
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Bosch GEX 18V-125 is the brand's first 18V random orbit sander. It has powerful performance and supreme ergonomics for optimal control when sanding larger surfaces.
KELVIN KIT! This is a special-made kit deal that you won't get anywhere else.
Quick Overview & Demo
Watch Steve from Bosch give a quick overview and demonstration of the GEX 18V-125:
Ideal Applications
  • Sanding wood, veneer, lacquer, filler, mineral and acrylic
  • Sanding larger surfaces
  • Basic sanding
  • In-between sanding
  • Lacquer removal
  • Finishing surfaces
Comes With
  • 2x 18V 4Ah Li-ion ProCore batteries
  • GAL 18V-40 compact quick charger (4Ah ProCore charging time 80/100 %: 48/65 min)
  • L-Boxx carry case with inlay (connects with other L-Boxxes to form one stack)
  • Sanding pad
  • 'Expert for Wood and Paint' sanding disc
  • Dust bag
Best Features of the Bosch GEX 18V-125 Random Orbital Sander
  • Bosch's first 18 volt random orbit sander
  • Powerful performance for fast work progress and high endurance
  • Ergonomic handling for optimal control - this Bosch 18V random orbital sander is compact and lightweight with outstanding balance and supreme ergonomics of the palm rest and grip
  • Speed preselection for applications which require material-specific speed
  • Receive constant speed under load thanks to electronic regulation
  • Easy and intuitive operation
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18 V
  • Sanding pad diameter: 125 mm
  • Orbit diameter: 2.5 mm
  • Eccentricity: 1.25 mm
  • Orbital stroke rate: 12000-20000 opm
  • No load speed: 6000-10000 rpm
  • Dimensions (L x W x H): 224 x 153 x 108 mm