• Bosch GHO18VLI 18V 82mm Planer (Body, L-Boxx)
Bosch GHO 18 V-Li 18V Planer (Body Only with Blades & L-Boxx)
Product Code: GHO18VLiNCG
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Bosch GHO 18 V-Li cordless 18V planer has impressive performance for fast and effortless work. It's lightweight with continuously adjustable cutting depth and ultra-sharp Woodrazor blades for precise, high-quality surface results.
Comes With
  • Bosch GHO 18 V-Li body only (batteries and charger not included)
  • L-Boxx carry case with inlay (connects with other L-Boxxes to form one stack)
  • Fitted with blades
Best Features of the Bosch GHO 18 V-Li Planer
  • Impressive performance - this Bosch 18V planer offers fast and effortless work
  • Lightweight design with soft grip for comfortable handling
  • Continuously adjustable cutting depth up to 1.6mm for excellent precision
  • Fitted with Woodrazor blades:
    • Ultra-sharp for accurate, high-quality surface results
    • Made from durable carbide for a long lifetime
    • Reversible for an even longer lifetime
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Cutting depth: 0-1.6 mm
  • Rebating depth: 0-8 mm
  • Max. planing width: 82 mm