• Bosch GKS18V-57G 18V Circular Saw (2x 8Ah ProCore)
Bosch GKS 18V-57 G 18V 165mm Circular Saw with 2x 8.0Ah ProCore Batteries (Guide Rail Compatible) *KELVIN KIT*
Product Code: GKS18V57G(8)
Description
The Bosch GKS 18V-57 G circular saw can make powerful and precise cuts up to 57 mm.
KELVIN KIT! This is a special-made kit deal that you won't get anywhere else.
Quick Overview & Demo
Watch Steve from Bosch give a quick overview and demonstration of the GKS 18V-57 G:
Comes With
  • 2x 18V 8Ah Li-ion ProCore batteries:
    • Constant high power for the most demanding applications - deliver the equivalent of up to 1800W of corded power, with 87% more power than standard batteries
  • GAL 1880 CV quick charger
  • L-Boxx carry case with inlay (connects with other L-Boxxes to form one stack)
  • 36-tooth 'Standard for Wood' blade
  • Parallel guide
  • Internal hexagon
  • Dust extraction adapter
Best Features of the Bosch GKS 18V-57 G Circular Saw
  • Make powerful and precise cuts up to 57 mm thanks to the strong motor. This Bosch 18V circular saw delivers enough performance to make deep cuts in a wide range of applications and materials. It's ideal wherever strong sawing forces are required, like cutting solid wood and derived lumber products like OSB, plywood and MDF.
  • 45° bevel for making angled cuts
  • Dust extraction for a healthy and clean work environment
  • Intelligent motor brake stops the blade immediately for increased safety
  • Robust design with a stamped-steel footplate for high durability
  • Air blower and an LED light for a clear view of the cutting line
  • Spindle lock for safer and easier blade changes
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18 V
  • Blade diameter: 165 mm
    Blade bore: 20 mm
  • Max. cutting capacity in wood at 90°: 57 mm
    Max. cutting capacity in wood at 45°: 42 mm
  • No load speed: 3400 rpm
  • Dimensions (L x H): 373 x 243 mm