• Bosch GSA18VLIC 18V Compact Sabre Saw (Body, L-Boxx)
Bosch GSA 18 V-Li C 18V Compact Reciprocating Saw (Body Only with 3x Blades & L-Boxx) 06016A5001
Product Code: GSA18VLiCNCG
Description
The Bosch GSA 18V-Li C cordless 18V sabre saw is a compact powerhouse with low vibration.
Comes With
  • Bosch GSA 18 V-Li C body only (batteries and charger not included)
  • L-Boxx carry case with inlay (connects with other L-Boxxes to form one stack)
  • 1x S 922 AF 'Flexible for Metal' blade
  • 1x S 922 EF 'Flexible for Metal' blade
  • 1x S 922 HF 'Flexible for Wood & Metal' blade
Best Features of the Bosch GSA 18 V-Li C Reciprocating Saw
  • Powerful motor for a fast sawing rate
  • The lowest possible vibration levels for increased safety and comfort
  • Variable speed allows you to tailor the speed of this Bosch 18V compact reciprocating saw to the application and material
  • Tool-free blade changes
  • LED job light for a clear view when working
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Cutting depth in wood: 200 mm
    Cutting depth in metal pipes/profiles: 100 mm
  • Stroke length: 21 mm