• Bosch GSS18V10 18V Palm Sander (Body, L-Boxx)
Bosch GSS 18V-10 18V Orbital Palm Sander (Body Only, Accessories & L-Boxx) 06019D0202
Product Code: GSS18V-10NCG
Description
The Bosch GSS 18V-10 18V orbital palm sander has a compact and ergonomic design which fits perfectly in any corner and can be used in different grip positions! The sanding plate accepts both hook-and-loop and clamped sanding sheets for excellent flexibility.
Bosch: "Bosch’s first one-hand cordless orbital sander."
Supplied With
  • Tool body only (batteries and charger NOT INCLUDED)
  • L-Boxx stackable carry case (new style) and inlay
  • 3x Sanding sheets
  • 80 x 130mm base plate with sanding plate
  • 113 x 101mm base plate with sanding plate
  • Delta base plate with sanding plate
  • Microfilter box
  • Hole punch
  • Screwdriver
Best Features of the Bosch GSS 18V-10 Palm Sander
  • Compact design: this Bosch 18V palm sander fits perfectly in any corner!
  • Ergonomic design with soft grip surfaces for perfect handling in different grip positions
  • Bosch microfilter system for efficient dust extraction
  • Long lifetime: this Bosch 18V orbital sander has a robust design and sealed ball bearings
  • Sanding plate accepts both hook-and-loop and clamped sanding sheets for excellent flexibility
Technical Spec.
  • Voltage: 18V
  • No-load orbital stroke rate: 11,000 - 22,000 spm
  • Oscillating circuit diameter: 1.6mm
  • Sanding surface: 114cm²
  • Sanding plate dimensions (W x L): 113 x 101mm
  • Sanding sheet dimensions for clamping (W x L): 115 x 140mm
    Sanding sheet dimensions with hook-and-loop fastening (W x L): 115 x 107mm