• Bosch GST18VLIS 18V Jigsaw (Body, L-Boxx)
Bosch GST 18 V-LI S 18V Body-Grip Jigsaw (Body Only, 3x Blades & L-Boxx)
Product Code: GST18V-LISNCG
Description
This is the Bosch GST 18 V-LI S 18V body grip jigsaw. It's compact, lightweight and very powerful, perfect for professional trade use and high quality finishes.
Bosch: "Compact and powerful - in every position."
Supplied With
  • Tool body only (batteries and charger NOT INCLUDED)
  • L-Boxx stackable carry case (new style) and inlay
  • 3x Blades
  • Anti-splinter guard
Best Features of the Bosch GST 18 V-LI S Jigsaw
  • Extremely powerful: this Bosch 18V jigsaw can cut thicker and harder materials with ease
  • Barrel grip for guiding the saw under the workpiece
  • SDS blade system: quick and easy blade changes without the use of tools - use one hand!
Technical Spec.
  • Voltage: 18V
  • Stroke rate at no-load: 550 - 2,700 spm
  • Stroke height: 23mm
  • Cutting depth in wood: 120mm
    Cutting depth in aluminium: 20mm
    Cutting depth in metal: 8mm