• Bosch GTS18V216 18V 216mm BITURBO Table Saw (Body)
Bosch GTS 18V-216 Professional 18V 216mm Brushless BITURBO Table Saw (Body Only with Blade) 0601B44000
Product Code: GTS18V-216N
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Bosch GTS18V-216 table saw combines high performance with full mobility.
What's in the Box?
  • Bosch GTS 18V-216 body only (battery and charger not included)
  • 24-tooth 'Standard for Wood' blade
  • Rip fence
  • Mitre gauge
  • Push stick
  • Blade guard
Ideal Applications
The Bosch GTS 18V-216 Professional is ideal for cutting wood and laminated panel.
Best Features of the Bosch GTS 18V-216 Table Saw
  • The first Bosch cordless table saw!
  • High cutting capacity for all main applications thanks to the optimised design, generous 216mm blade diameter, 70mm cutting height and 635mm rip capacity
  • Innovative BITURBO brushless motor delivers corded power for the toughest jobs - and with just one 18V battery! (This Bosch BITURBO table saw is designed for maximum performance with a ProCore battery ≥ 5.5Ah. For sufficient runtime, use an 8Ah or 12Ah ProCore battery.)
  • Dust extraction for a healthier and cleaner work environment
  • Restart protection prevents autonomous restart after you change the battery for increased safety
  • AMPShare Alliance - This Bosch 18V table saw is compatible with all 18V AMPShare batteries
Technical Spec.
  • Bosch range: Professional
  • Battery voltage: 18 V
  • Blade diameter: 216 mm
    Blade bore: 30 mm
  • Cutting height: 70 mm
  • Rip capacity: 635 mm
  • No load speed: 4500 rpm
  • Table size: 658 x 553 mm
  • Dimensions (L x W x H): 553 x 658 x 332 mm