• Festool DSC-AGC18FH 18V 125mm Diamond Grinder (Body, Systainer)
Festool DSC-AGC 18-125 FH 18V 125mm Brushless Diamond Angle Grinder (Body Only with Systainer) 576829
Product Code: FES-DSC-AGC18-125N
You may also be interested in...
Related Categories
Description
Comes With
  • Festool DSC-AGC 18-125 FH body only (battery and charger not included)
  • Systainer SYS3 M 187 carry case
    • Connects with other Systainers to form one tidy stack for easier storage and transportation
  • Premium diamond cutting disc
  • VIBRASTOP auxiliary handle
  • Extraction hood
  • Plate
  • Clamping nut
  • Flange
  • Face wrench
Ideal Applications
  • Cutting and trimming mineral panels like tiles and natural stone
  • Creating cut-outs on walls and concrete to repair damage
  • Repair of cracks
Best Features of the Festool DSC-AGC 18 FH Diamond Grinder
  • Powerful performance for fast and effortless work
  • Brushless EC-TEC motor for maximum performance and efficiency:
    • Generates an extraordinary amount of power while consuming extremely low amounts of energy
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Disc diameter: 125 mm
  • Spindle thread/flange: M14
  • Side clearance: 23 mm
    Front clearance: 16 mm
  • Cutting depth: 27 mm