• Hikoki C3606DPA 36V 165mm Plunge Saw Kit (2x 4Ah Tabless MultiVolt)
Hikoki C3606DPA Complete Kit Deal (36V Plunge Saw, 2x 4Ah T-PWR Tabless High-power Multi-Volt Batteries, 2x 1.6m Guide Rails, Connector, Clamps, Rail Bag & More)
Product Code: HIK-C3606DPA(2xMV4-TAB)
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The C3606DPA is Hikoki's first ever plunge saw. With its high performance, this long-awaited saw lives up to expectations! It's powerful and precise with an outstanding 66mm cutting depth, 1-46° bevel capacity, great 14mm wall clearance and guide rail compatiblity for an excellent application range.
This Hikoki C3606DPA Kit Contains
  • C3606DPA plunge saw
  • 2x NEW T-PWR (tabless high-power) Multi-Volt 36V 4Ah / 18V 8Ah batteries (Revolutionary tabless cell technology unleashes up to 2160W of power for the most demanding applications! Compatible with Hikoki's 36V Multi-Volt and 18V ranges - some exclusions apply.)
  • NEW UC36YSL2 fastest charger (new T-PWR battery charge time: 40 min)
  • HSC carry case (connects with other HSC cases to form one stack)
  • Guide rail kit:
    • 2x 1.6m guide rails
    • Rail connector (join the two rails together to make one long rail)
    • 2x rail clamps
    • Rail kit bag
  • Blade
  • Dust bag
  • Dust extraction nozzle
  • Battery cover
  • Hex key
Best Features of the Hikoki C3606DPA Plunge Saw
  • Hikoki's first ever plunge saw!
  • Excellent application range:
    • Outstanding 66mm cutting depth
    • 1-46° bevel capacity for making angled cuts
    • Great 14mm wall clearance for making flush cuts against walls
  • Powerful performance:
    • Part of Hikoki's 36V MultiVolt range for high power output similar to corded plunge saws. This Hikoki 36V plunge saw uses a MultiVolt battery which automatically detects and changes voltage between 36V and 18V for use with Hikoki's 36V MultiVolt and 18V ranges.
  • Precise cuts:
    • Easy-to-read scales for precise cutting depth and bevel angle adjustment
    • Variable speed control allows you to adjust the speed to suit the application and material
    • Comes with a Hikoki guide rail kit for making perfectly straight cuts
  • Great safety features to keep you protected:
    • Fast brake function rapidly stops the blade after releasing the trigger
    • Lock-off button prevents unintentional start-up of this Hikoki plunge saw
Technical Spec.
  • Battery voltage: 36V Multi-Volt
  • Blade diameter: 165 mm
    Blade bore: 20 mm
  • Bevel capacity: 1-46 °
  • Max. cutting depth at 0°: 66 mm
    Max. cutting depth at 45°: 43 mm
  • No-load speed: 2500-5200 rpm
  • Dimensions (L x W x H): 391 x 269 x 206 mm
  • Weight (with battery): 5.4 kg
Hikoki Warranty
Hikoki offer a standard 3 year warranty with all of their machines and batteries with a 4Ah capacity or more. You can extend this to a 5 year warranty for any 18V or 36V brushless machines and batteries with a 5Ah capacity or more by registering your product here within 4 weeks of purchase.