• Hikoki C3606DPA 36V 165mm Plunge Saw Kit Deal (2x 4Ah MultiVolt)
Hikoki C3606DPA Complete Kit Deal (36V 165mm Plunge Saw, 2x 4Ah MultiVolt Batteries, 2x 1.6m Guide Rails, Connector, Clamps, Rail Bag & More)
Product Code: HIK-C3606DPA(2xMV4)
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The C3606DPA is Hikoki's first ever plunge saw. With its high performance, this long-awaited saw lives up to expectations! It's powerful and precise with an outstanding 66mm cutting depth, 1-46° bevel capacity, great 14mm wall clearance and guide rail compatiblity for an excellent application range.
This Hikoki C3606DPA Kit Contains
  • C3606DPA plunge saw
  • 2x MultiVolt 36V 4Ah / 18V 8Ah batteries (compatible with Hikoki's 36V MultiVolt and 18V ranges)
  • UC18YSL3 rapid charger
  • HSC carry case (connects with other HSC cases to form one stack)
  • Guide rail kit:
    • 2x 1.6m guide rails
    • Rail connector (join the two rails together to make one long rail)
    • 2x rail clamps
    • Rail kit bag
  • Blade
  • Dust bag
  • Dust extraction nozzle
  • Battery cover
  • Hex key
  • Extended 5 year warranty - Registration required here (3 year warranty as standard)
Best Features of the Hikoki C3606DPA Plunge Saw
  • Hikoki's first ever plunge saw!
  • Excellent application range:
    • Outstanding 66mm cutting depth
    • 1-46° bevel capacity for making angled cuts
    • Great 14mm wall clearance for making flush cuts against walls
  • Powerful performance:
    • Part of Hikoki's 36V MultiVolt range for high power output similar to corded plunge saws. This Hikoki 36V plunge saw uses a MultiVolt battery which automatically detects and changes voltage between 36V and 18V for use with Hikoki's 36V MultiVolt and 18V ranges.
  • Precise cuts:
    • Easy-to-read scales for precise cutting depth and bevel angle adjustment
    • Variable speed control allows you to adjust the speed to suit the application and material
    • Comes with a Hikoki guide rail kit for making perfectly straight cuts
  • Great safety features to keep you protected:
    • Fast brake function rapidly stops the blade after releasing the trigger
    • Lock-off button prevents unintentional start-up of this Hikoki plunge saw
Technical Spec.
  • Battery voltage: 36V MultiVolt
  • Blade diameter: 165 mm
    Blade bore: 20 mm
  • Bevel capacity: 1-46 °
  • Max. cutting depth at 0°: 66 mm
    Max. cutting depth at 45°: 43 mm
  • No-load speed: 2500-5200 rpm
  • Dimensions (L x W x H): 391 x 269 x 206 mm
  • Weight (with battery): 5.4 kg
Hikoki Warranty
Hikoki offer a standard 3 year warranty with all of their machines and batteries with a 4Ah capacity or more. You can extend this to a 5 year warranty for any 18V or 36V brushless machines and batteries with a 5Ah capacity or more by registering your product here within 4 weeks of purchase.