• Hikoki C3606DUM 36V 165mm Circular Saw (Body, Case)
Hikoki C3606DUMW2Z 36V MultiVolt 165mm 3-mode Brushless Circular Saw Body Only with HSC Case & Blade (66mm Cutting Capacity, Guide Rail Compatible, 45° Bevel, Kickback Protection)
Product Code: HIK-C3606DUMW2Z
Description
The Hikoki C3606DUM circular saw has the highest power and robustness for an outstanding 66mm cutting capacity with just a 165mm blade.
Comes With
  • Hikoki C3606DUM body only (battery and charger not included)
  • HSC carry case (connects with other HSC cases to form one stack)
  • 20-tooth blade for wood
  • Rip fence
  • Dust extraction adapter
  • Hex bar wrench
  • Extended 5 year warranty - Registration required here (3 year warranty as standard)
Best Features of the Hikoki C3606DUMW2Z Circular Saw
  • The highest power and robustness for tough jobs:
    • Innovative Deep Cut Technology enables an outstanding 66mm cutting capacity with just a 165mm blade
    • Part of Hikoki's 36V MultiVolt range for high power output similar to corded circular saws. It uses a MultiVolt battery which automatically detects and changes voltage between 36V and 18V for use with Hikoki's 36V MultiVolt and 18V ranges.
    • Constant speed control ensures constant speed under load
  • 3 motor modes for the best results in different applications and materials:
    • High mode for fast and powerful cuts
    • Medium mode for a smooth finish
    • Silent mode for maximum control and low noise
  • High-precision cuts:
    • Compatible with guide rails from Hikoki, Festool, Milwaukee, Makita, Bosch, Mafell and Hilti
    • Rip fence
    • Optimal blade visibility from both sides
    • LED light illuminates the cutting line
  • -5 to 45 ° bevel allows you to make angled cuts for a wider application range
  • Very compact design and low weight for comfortable handling and better control of this Hikoki 36V 165mm circular saw
  • Dust extraction for a healthier and cleaner work environment
  • Great safety features to keep you protected:
    • Kickback protection automatically stops the motor if it senses kickback
    • Fast-stopping brake quickly stops the blade
Technical Spec.
  • Battery voltage: 36V MultiVolt
  • Blade diameter: 165 mm
    Blade bore: 20 mm
  • Bevel capacity: -5 to 45 °
  • Max. cutting depth at 90° without guide rail: 66 mm
    Max. cutting depth at 90° with guide rail: 61 mm
    Max. cutting depth at 45° without guide rail: 44 mm
  • Motor modes: 3
  • No-load speed (high/medium/silent mode): 5600/4300/2000 rpm
  • Dimensions (L x W x H): 314 x 198 x 263 mm
  • Weight (with 2.5Ah MultiVolt battery): 4.1 kg
  • Part number: C3606DUMW2Z
Hikoki Warranty
Hikoki offer a standard 3 year warranty with all of their machines and batteries with a 4Ah capacity or more. You can extend this to a 5 year warranty for any 18V or 36V brushless machines and batteries with a 5Ah capacity or more by registering your product here within 4 weeks of purchase.