• Metabo KT18LTX66BL 18V 165mm Plunge Saw (Body, MetaBox)
Metabo KT 18 LTX 66 BL 18V 165mm Brushless Plunge Saw (Body Only with Blade, Dust Bag & MetaBox) 601866840
Product Code: MEB-KT18LTX66N
You may also be interested in...
Related Categories
SKU Page Best Deal Our Best Deals
Description
The Metabo KT 18 LTX 66 BL plunge saw is powerful and precise with an outstanding 66 mm cutting depth. It has a great 14 mm wall clearance, plus angle adjustment with undercut function from -1 to 46 °. It's also compatible with guide rails for increased precision.
Comes With
  • Metabo KT 18 LTX 66 BL body only (battery and charger not included)
  • MetaBox carry case (connects with other MetaBoxes to form one stack)
  • 42-tooth 'Precision Cut Wood - Classic' blade
  • Large-volume dust bag
  • Hexagonal wrench
Best Features of the Metabo KT 18 LTX 66 BL Plunge Saw
  • Metabo's first 18V plunge saw!
  • Outstanding 66 mm cutting depth
  • Great 14 mm wall clearance for making flush cuts against walls
  • Double guide for precise setting of the cutting depth with and without a guide rail
  • Viewing window in the guard for precise cutting guidance
  • Variable speed for different materials and versatile applications
  • Fast brake stops the blade quickly for increased safety
  • Additional accessories are available:
    • Parallel guide (part number 628029000)
  • Cordless Alliance System (CAS): this Metabo 18V plunge saw is compatible with all 18V batteries from CAS brands
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18 V
  • Blade diameter: 165 mm
    Blade bore: 20 mm
  • Swivel range: -1 to 46 °
  • Adjustable cutting depth: 0-66 mm
    Max. cutting depth with guide rail: 61 mm
  • Max. cutting depth at 90 °: 66 mm
    Max. cutting depth at 45 °: 43 mm