• Metabo STA18LTX150BL 18V 150mm Body-grip Jigsaw (Body, metaBOX)
Metabo STA 18 LTX 150 BL 18V 150mm Brushless Barrel-grip Jigsaw (Body Only with metaBOX & 3x Blades) 601502840
Product Code: MEB-STA18LTX150BLN
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Metabo STA 18 LTX 150 BL jigsaw has powerful performance for performing demanding applications, with an outstanding 150mm cutting depth in wood and constant, fast cutting speeds up to 3500spm. It also has a great range of features for making precise cuts, including the best ergonomics in all working positions, so you can make precise and intricate cuts with ease.
What's in the Box?
  • Metabo STA 18 LTX 150 BL body only (battery and charger not included)
  • metaBOX carry case (connects with other metaBOXes to form one stack)
  • 3x blades
  • Protective glass
  • Plastic guard plate
  • Chip guard plate
  • Extraction nozzle
  • Hexagonal wrench
Best Features of the Metabo STA 18 LTX 150 BL Jigsaw
  • Powerful performance for demanding applications:
    • Outstanding 150mm cutting depth in wood
    • Fast cutting speeds up to 3500spm for quick work progress
    • Constant speed control maintains consistent cutting speed under load
    • Body grip
    • Compact design
    • Light 1.9kg weight
    • Soft-grip surfaces
  • 45° bevel capacity on both sides for making angled cuts
  • Low-lying blade guidance for precise cuts
  • Guard plate and chip break guard for gentle, splinter-free sawing
  • Dust extraction for a healthier and cleaner work environment
  • Restart protection prevents unintentional start-up after a battery change
  • Metabo Quick System for tool-free blade changes with automatic ejection
  • Cordless Alliance System (CAS) - This Metabo 18V jigsaw is compatible with all 18V batteries from CAS brands
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18 V
  • Max. cutting depth in wood: 150 mm
    Max. cutting depth in non-ferrous metals: 35 mm
    Max. cutting depth in sheet steel: 10 mm
  • Bevel capacity (left/right): 45/45 °
  • Pendulum stroke levels: 4
  • Stroke length: 26 mm