• Metabo TS36-18LTX BL 254 18V Table Saw (Body Only)
Metabo TS 36-18 LTX BL 254 18V Cordless Brushless Table Saw (Body Only) 613025850
Product Code: MEB-TS36-18LTXBL254N
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Metabo TS 36-18 LTX BL 254 table saw is just as powerful as a corded table saw thanks to its high-performance brushless motor and powerful 36V operation with two 18V batteries. It's extremely lightweight with a trolley function for excellent mobility, plus it has an integrated leg stand which unfolds in seconds for instant set-up anywhere you wish.
Comes With
  • Metabo TS 36-18 LTX BL 254 body only (batteries and charger not included)
  • 40-tooth carbide blade with alternately bevel-ground tips
  • Folding leg stand
  • Rubber tyres
  • Rip fence
  • Mitre fence
  • Table length extension
  • Table width extension
  • Textile dust bag
  • Push stick
  • Dust cycles
Best Features of the Metabo TS 36-18 LTX BL 254 Table Saw
  • Use two 18V batteries for powerful 36V operation
  • Brushless motor for sawing that's just as powerful as a corded table saw
  • Integrated leg stand which unfolds in seconds for instant set-up anywhere you wish
  • Precise blade inclination via the gear guide
  • Precisely adjustable parallel guide/rip fence with double clamping and quick fastening
  • Table width and length extensions for an extra-large support surface
  • Soft start and overload protection for a long service life of the motor and drive
  • Motor brake and restart protection for safe working
  • Ultra-M technology: perfect communication between this Metabo 18V table saw and the battery for the highest performance, optimum energy utilisation and an extremely long service life
  • Splitting wedge can be lowered without tools for hidden cuts and transport
  • All attachments can be fixed at the housing for compact storage and transportation
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Blade diameter: 254 mm
    Blade bore: 30 mm
  • Blade swivel range: -1.5 to 46.5°
  • Cutting height: 0-87 mm
  • Max. cutting height at 90/45°: 87/50 mm
  • Max. cutting width at rip fence: 630 mm
  • Max. material width at mitre fence: 200 mm
  • Max. support surface: 970 x 995 mm