• Metabo W22-230MVT 2200W 230mm Grinder
Metabo W 22-230 MVT 110V 2200W 230mm Angle Grinder with VibraTech Vibration Damping & Dead Man Switch (606462390)
Product Code: MEB-W22-230MVT-A
You may also be interested in...
Related Categories
Description
The Metabo W 22-230 MVT angle grinder has a large 230mm disc diameter and a powerful 2200W motor for performing heavy-duty applications. It also has low vibration and great safety features to keep you protected, including a dead man switch.
What's in the Box?
  • 110V Metabo W 22-230 MVT angle grinder
  • Metabo VibraTech (MVT) side handle
  • Guard
  • Inner support flange
  • Nut with two holes
  • Flat-pin spanner
Best Features of the Metabo W 22-230 MVT Angle Grinder
  • Perform heavy-duty applications:
    • Large 230mm disc diameter
    • Powerful 2200W Metabo Marathon motor with patented dust protection for a long service life
  • Optimum handle positions for any application - This Metabo 110V 230mm angle grinder has a rotating back handle and a side handle that can be mounted in three positions
  • Great safety features to keep you protected:
    • Dead man switch - The grinder immediately shuts down when the paddle switch is released
    • Metabo safety switch prevents unintentional start-up
  • Auto-stop carbon brushes to protect the motor
Technical Spec.
  • Voltage: 110-120 V
  • Disc diameter: 230 mm
  • Spindle thread: M14
  • Rated input power: 2200 W
    Output power: 1500 W
  • No-load speed: 6600 rpm
    Speed at rated load: 4600 rpm
  • Torque: 14 Nm
  • Handle circumference: 144 mm