• Senco DS525-18V High-speed Autofeed Screwdriver (2x 3Ah)
Product Code: SE-DS525-18V
in stock
In Stock
Free delivery on this product
Free Delivery on this product
24h Dispatch
Next Working Day Delivery* Order before 3pm
View Product Details   down View Delivery Info   down
trusted shops
You may also be interested in...
Related Categories
Description
Comes With
  • NEW 2x 18V 3Ah Li-ion batteries
    • The latest cell technology for increased power, capacity and life
    • Compact and lightweight
  • Quick battery charger
    • 80% charged - 15 mins
    • 100% charged - 45 mins
  • Carry case
  • 1x PH2 bit
  • 1x SQ2 bit
  • NEW 5 year warranty
Ideal Applications
  • Drywall (to wood or steel studs)
  • Subfloor
  • Sheathing to steel
  • Cement board
  • Underlayment
  • Metal framing
  • Structural steel decking
  • Rigid foam insulation
Best Features of the Senco DS525-18V Collated Screw Gun
  • NEW brushless motor for maximum performance and efficiency
  • Quick-toggle reverse switch allows you to easily switch between forward and reverse
  • NEW lock/unlock nosepiece - the front of this Senco 18V screw gun detaches with a simple twist to turn it in to a single-drive model
  • Patented screw guide prevents screw binding for consistent feeding
  • Detachable feed system exposes the bit for quicker and easier reversing
  • Precise depth of drive adjustment with depth lock for consistent flush driving or countersinking
  • Tool-free screw length adjustment
  • Quick-slide button bit release for quick and easy bit changes
  • Adjustable belt hook for convenient hanging
Technical Spec.
  • Battery voltage: 18V
  • Fastener type: Collated screws
  • Screw length: 25-55 mm
    Screw diameter: 3.5-5.5 mm
  • Bit length: 174 mm
  • Drives per battery charge: 2000
  • Magazine capacity: 50
  • Speed: 0-5000 rpm
  • Torque: 5 Nm
  • Dimensions (L x W x H): 372 x 85 x 241 mm